İrlanda
Teknik Direktör
GIOVANNI TRAPATTONI
Gelecek Maç
.. :
-
C Grubu

ROBBIE KEANE

EURO2012'de İtalya, İspanya ve Hırvatistan gibi zorlu rakiplerin arasından sıyrılmaya çalışacak olan İrlanda Milli Takımı'nın en önemli gol ayağı olan tecrübeli forvet Robbie Keane aynı zamanda Trapattoni'nin yönettiği milli takımın efsenesi durumunda. Kariyerinde bir çok ekibin formasını sırtına geçiren Robbie Keane doğal olarak attığı 53 gol ile milli takım bazında en fazla gol atan oyuncu olma ünvanını elinde bulunduruyor. 

Futbol kariyerine Wolwerhampton'da başlayan Keane, profesyonel kariyerine de bu takımda start verdi. Daha sonra yıldızının parladığı Coventr'ye giden oyuncunun bir sonraki durağı ise tamamen farklı bir futbol kültürüne ev sahipliği yapan İtalya oldu. Milano ekibi Inter Milan'a 2000 yılında transfer olan Keane'in İtalya günleri pek parlak geçmedi. Inter Milan'da sadece 6 kez forma şansı bulan oyuncunun bir sonraki takımı Leeds oldu. Yorkshire takımında ilk olarak kiralık sonrasında da sözleşmeli olarak forma giyen İrlandalı golcü daha sonra kariyerinin en büyük patlamasını yapacağı Londra'da Tottenham formasıyla gerçek kalitesini gösterdi. 

2002-2008 yılları arasında Tottenham formasıyla 82 kez gol sevinci yaşayan Keane, 24 Milyon Euro'luk transfer bedeliyle daha sonra Liverpool'a transfer olmasına rağmen eski günlerine dönemedi ve yolu tekrar Tottenham ile kesişse de West Ham, Celtic ve Aston Villa takımlarında da kiralık olarak forma giydi. Şu an kariyerinin sonlarına yaklaşan ve İngiliz David Beckham ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles Galaxy takımında top koşturan Keane için, Euro 2012 İrlanda Milli Takımı'na veda niteliği taşıyan bir turnuva olabilir. Keane her zaman yaptığı gibi milli forması için tekmeye kafa uzatmaya şüphesiz EURO2012de de devam edecek