Hollanda
Teknik Direktör
BERT VAN MARWIJK
Gelecek Maç
17.06.12 21:45
Portekiz - Hollanda
B Grubu

ALM

DAN

HOL

POR

BERT VAN MARWIJK

Teknik direktörlük kariyerinin en parlak dönemini Feyenoord'un başında geçiren Bert van Marwijk, futbolculuk döneminde Hollanda Ligi'ndeki bir çok takımda top koşturdu.

Hollanda Ligi'nde 393 maçta forma giyen, çok da üst düzey olmayan bir ofansif orta saha oyuncusu olarak sadece 1 kez milli formayı giydi. Futbolculuk kariyerinin aksine parlak bir teknik adamlık dönemi geçiren Bert van Marwijk, teknik direktörlük kariyerine 1982 yılında MVV Maastricht Genç Takımı ile başladı. Genç yaşta başladığı teknik adamlık kariyerinde asıl parlamayı Feyenoord ile yapan tecrübeli teknik adam, 2000-2004 yılları arasında çalıştırdığı Hollanda ekibiyle 2002 yılında UEFA Avrupa Ligi'nde zafere ulaşmayı başardı.

Feyenoord'dan ayrıldıktan sonra Borussia Dortmund'un başına geçen Marwijk, Alman ekibinde geçirdiği 2 yıldan sonra 2007 yılında Feyenoord'a geri döndü. Feyenoord'da başarılı bir sezon geçiren tecrübeli çalıştırıcı, takımıyla Hollanda Kupası'nı kaldırmayı başardı. Marwijk, EURO 2008'in ardından Marco van Basten'in yerin Hollanda Milli Takımı koltuğuna oturdu.